تاثیر بلاک چین بر صنعت مالی و بانک ها(قسمت اول)

در این مقاله ما بررسی خواهیم کرد که کدام حوزه از موسسات مالی عمدتا تحت تاثیر فناوری بلاک چین قرار خواهند گرفت.

ما معتقدیم که در آینده نزدیک، اثرات تکنولوژی بلاک چین بر سازمان مالی شبیه اثر اینترنت بر صنعت اطلاعات خواهد بود و به طور کامل آن را دوباره مجددا سازماندهی خواهد کرد.

فن آوری دفتر کل غیر متمرکز با استفاده از تبادل نظیر به نظیر، آسان، سریع و تقریبا رایگان از طریق اینترنت، “اینترنت ارزش” ایجاد کرده اند. این نقش تاکنون در انحصار بانک ها بود.

ما تحلیل خواهیم کرد که چگونه این فن آوری نوپا بانک ها را در زمینه خود به چالش خواهد کشید و رقبای قدرتمندتری را به دنیا خواهد آورد. از سوی دیگر بانک ها و موسسات مالی همواره در خط مقدم تکامل تکنولوژی بوده اند و همچنین توصیف اینکه چگونه آنها در حال حاضر برای نبرد آماده میشوند بسیار جالب است.

ما این مطالعه را به دو قسمت مختلف تقسیم میکنیم.

یکی از انها به بانک های خرد اختصاص داده شده است.

یعنی بانک هایی که با عملیات روزمره ما سروکار دارند و دیگری بانک های سرمایه گذاری که به بانک های سرمایه و بانکداری شرکتی میپردازند.

تاثیر بلاک چین بر صنعت مالی و بانک ها(قسمت اول)

تاثیر روی بانک های خرد

همانطور که میدانیم بانک ها در فعالیت های بسیار متنوعی دخیل هستند.

از تامین مالی تا مدیریت املاک و مستغلات، بانک ها در هر گامی از اقتصاد ما حضور دارند.

اما همیشه این طور نبوده است.

در ابتدا بانک ها فقط به دلایل امنیتی از سوی مشتریان خود طلا ذخیره میکردند.

در عوض مشتریان رسیدی دریافت میکردند که سند مالکیت یک مقدار مشخص از طلا بود.

به دلایل موجه، این رسیدها به تدریج برای کالاها و خدمات رد و بدل شدند، زیرا آنها توسط طلا حمایت میشدند. ارزهای بدون پشتوانه به دنیا آمدند.

اما پس از آن ، از آنجایی که مردم تنها در حال مبادله این رسیدها بودند، بانک ها دریافتند که از طلاهایی که در گاو صندوق به سر میبرند میتوان برای وام دهی استفاده کرد و به این ترتیب تاریخ شروع شد و به محصولات مشتق شده شگفت انگیزی رسید که بیشتر مردم در سال 2008 کشف کردند.

این تاریخچه (بسیار) مختصر از بانک ها به ما یادآوری میکند که عملکردهای اصلی یک بانک به روزرسانی یک دفترکل به منظور ساماندهی پرداخت ها و در صورت لزوم برای ارائه وام است و این امروزه هنوز هم مطرح است.

زمانی که چیزی را با کارت اعتباری خود بخرید، بانک شما با حذف مبلغ هزینه شده از حساب شما، دفتر کل خود را بروز رسانی میکند و آن را به حساب فروشنده (از طریق بانک فروشنده در صورت نیاز ) اضافه میکند.

پس حساب شما تنها یک عدد در دفتر بانک است که میزان پولی که پس انداز کرده اید و بانک به شما بدهکار است را نشان میدهد.

به همین ترتیب، زمانی که یک بانک به شما وام میدهد، یک خط در طرف بدهکاری حساب شما ایجاد میشود و هر بار که بازپرداخت میکنید، کاهش میابد.

بنابراین در سیستم حسابداری فعلی، بانک ها نقش واسطه های قابل اعتماد را بازی میکنند، زیرا مردم قادر به مبادله ارزش با یکدیگر بدون این واسطه ها نیستند.

 

تاثیر بلاک چین در حذف بانک بعنوان واسطه

آیا بلاک چین میتواند این را تغییر دهد؟

در حقیقت، یک بلاک چین نیز یک دفتر کل است، اما تفاوت وابسته به این حقیقت است که به هیچ واسطه ی قابل اعتمادی نیاز ندارند چرا که تمام اعضای شبکه آن را به شیوه ای غیرمتمرکز به روز میکنند.

در تئوری، بلاک چین میتواند هر شرکت کننده را به یک سیستم اقتصادی متصل کند تا بتوانند مستقیما با یکدیگر تعامل داشته باشند و از بلاک چین برای ثبت تمام تراکنش ها استفاده کنند.

تاثیر بلاک چین بر صنعت مالی و بانک ها(قسمت اول)

بانک ها واسطه های قابل اعتمادی هستند

با توجه به گزارشی که توسط کردیت سویس صادر شده است، رهبران بازار صنعت کارت پرداخت مانند ویزا و مسترکارت، بدلیل سرمایه گذاری های قابل توجه انجام شده در این حوزه، مستقیما نگران تحول تکنولوژیکی مبتنی بر دفترکل غیرمتمرکز نیستند.

دستیابی به پرداخت های داخلی ( درکشورهای مشابه ) به دلیل تعداد قابل توجهی از پایانه های پرداخت ها و جایگاه های برداشت نقدی به صورت کلی توسط کاربران مورد توجه قرار میگیرد.

رمزنگاری ممکن است بگوید که پرداخت با اسکن کردن کد QR و یا فرستادن سکه ای از یک کیف پول سخت افزاری دشوار نیست.

تنها تفاوت در سرمایه گذاری های عظیمی است که برای تجهیز هریک از فروشگاهها با دستگاههای پرداخت کارت و جایگزینی آنها با پایانه های پرداخت امن بیت کوین لازم است.

سیستم پرداخت بیت کوین پرداخت مستقیم با بیت کوین یا هر ارز رمزنگار، نباید با کارت های رمزنگاری مانند کارت های پیشنهاد شده توسط:

  • ایکساپو.
  • تن ایکس.
  • کریپتوپی.
  • بیت پی.
  • بیت والا.
  • ویرکس.

اشتباه شود که کارت های بدهی از پیش پرداخت شده برای ارز رمزنگار هستند.

ما نمیتوانیم آن ها را به عنوان پرداختی های بیت کوین / ارز رمزنگار در نظر بگیریم زیرا شرکت های کارت اعتباری هنوز حق خود برای صدور کارت های اعتباری را کنترل میکنند.

با این حال، هنوز مناطقی وجود دارند که در آن سیستم پرداخت (تا آنجا که ما میدانیم!) با کارآمدی فاصله بسیاری دارد و در جائیکه پرداخت رمزنگار به طور حتم اثبات میکند رقیب قدرتمندی است.

  • پرداخت های اینترنتی
  • انتقال های بین المللی
  • ارائه خدمات مالی بدون بانک

 

پرداخت های اینترنتی

ما عموما فراموش میکنیم که کارت های اعتباری قبل از ظهور اینترنت ایجاد شده اند.

بنابراین آن ها برای پرداخت فیزیکی و نه پرداخت اینترنتی طراحی شده اند.

کارت های اعتباری سه مساله اصلی را ارائه میکنند:

1- ابتدا، آن ها به هزینه های بالای پردازش نیاز دارند. این شیوه اپراتورهای کارت های اعتباری است و این هزینه ها را میتوان از یک نرخ ثابت (معمولا 0.30 یورو ) و یک هزینه متغیر تشکیل داد.

این هزینه ها برای معاملات روزانه در سکوهای تجارت الکترونیکی قابل مدیریت هستند، اما قطعا برای دنیای ریزپرداخت که ما در حال ورود به آن هستیم مناسب نیستند.

ما در حال ورود به جایی هستیم که ماشین ها با یکدیگر میلیاردها ریزتراکنش را تکمیل میکنند.

2- کلاهبرداری دومین مقطه ضعف اصلی پرداخت کارت های اعتباری است.

با وجود تمام تلاش های بانک ها و متصدیان کارت های اعتباری برای محافظت از این تراکنش ها، تقلب در سال 2015 به 21 میلیارد دلار رسید.

3- امنیت یک نگرانی عمده پرداخت با کارت های اعتباری از طریق اینترنت است.

تاثیر بلاک چین بر صنعت مالی و بانک ها(قسمت اول)

نظر آلفرد کلی، مدیر عامل ویزا کارت درباره بیت کوین

در عین حال، آلفرد کلی، مدیر عامل بزرگترین صادر کننده کارت اعتباری جهان، ویزا کارت، در مصاحبه ای با سی ان ان گفت:

” من بیت کوین را به عنوان یک بازیگر در سیستم پرداخت تلقی نمی بینم. ”

در وضعیت فعلی پروتکل بیت کوین، ممکن است حق با او باشد.

همانطور که قبلا در مقاله خود درباره اینترنت اشیا اشاره کردیم، بیت کوین ها یک وسیله بسیار ایمن برای انتقال ارزش از طریق اینترنت هستند، اما به چند دلیل بسیار محدود است:

پروتکل بیت کوین کند است!

پروتکل بیت کوین طوری برنامه ریزی میشود که هر 10 دقیقه یک بلاک به آن اضافه شود. دشواری اثبات کار همیشه با تعداد معدنچیانی که در شبکه فعالیت میکنند، تطبیق داده میشود (مانند میزان قدرت هشتینگ مورد استفاده در شبکه) بنابراین چارچوب زمانی بین دو بلاک همواره 10 دقیقه طول خواهد داشت.

همچنین به طور کلی باید در هر تراکنش 6 بلاک اضافه باید به بلاک چین اضافه شود تا برگشت ناپذیر در نظر گرفته شود.

در عمل، به این معنی است که برای تایید تراکنش، باید 60 دقیقه منتظر بمانیم، که برای کاربردهای تجاری بسیار طولانی است.

تاثیر بلاک چین بر صنعت مالی و بانک ها(قسمت اول)

بیت کوین در مقیاس نیست!

با توجه به تعداد محدود تراکنش هایی که میتوان به بلاک چین اضافه کرد، استفاده از بلاک چین در یک شبکه با افزایش نمایی که در آن معاملات انجام شده در میان اعضای شبکه (یا افراد فیزیکی) نیز به صورت نمایی افزایش خواهد یافت، دشوار است.

اندازه هر بلاک بلاک چین 1 مگابایت است و این برای پردازش تمام تراکنش های انجام شده در شبکه بیت کوین کافی نیست.

در واقع در نظر گرفته شده است که 250000 معامله همیشه در انتظار پردازش هستند.

 

هزینه های بیت کوین بسیار بالا هستند!

یک نتیجه مستقیم از نکته قبلی این است که در حال حاضر تقاضا برای اضافه کردن تراکنش ها به بلاک چین در مقایسه با فضای موجود بسیار مهم است، که هزینه هایی که توسط معدنچیان از کاربران گرفته میشود، میتواند به اوج خود در 25 دلار برسد.

در اینجا نیز، این هزینه ها برای کاربردهای تجاری بیت کوین مناسب نیستند.

ادامه دارد..

منبع: نویسنده ستانیسلاس دو کنتاین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *