تاثیر بلاک چین بر صنعت مالی و بانک ها(قسمت آخر)

تاثیر بلاک چین بر صنعت مالی و بانک ها(قسمت آخر)

ریپل و بانک ها

هدف ریپل مرتبط کردن همه سیستم های بانکی موجود و ناسازگار به منظور انجام انتقال های بین المللی در میان موسسات به صورت فوری و تقریبا رایگان است.

ارائه خدمات مالی به غیر بانک ها

فن آوری های دفترکل غیرمتمرکز برای افرادی که نمیتواند حساب بانکی باز کند، این فرصت را فراهم میکند که از طریق گوشی هوشمند خود به خدمات بانکی دسترسی داشته باشد.

طبق گزارش مک کنزی، نزدیک به 5/2 میلیارد بزرگ سال ( تقریبا نمیمی از جمعیت بزرگ سال جهان ) به خدمات بانکی برای قرض گرفتن، پس انداز یا انتقال پول دسترسی ندارند.

با این حال بخش قابل توجهی از این بزرگسالان اکنون مجهز به یک گوشی هوشمند هستند که میتواند امکان دسترسی مستقیم به اعتبارات خرد و دریافت پرداخت ها از اقوام شاغل در خارج بدون استفاده از واسطه های گران قیمت را برای آنها فراهم کند.

بر اساس گزارش موسسه توسعه خارج از کشور (ODI)، ” این هزینه بالا در قاره آفریقا 8/1 میلیارد دلار در سال است، معادل تحصیل 14 میلیون کودک در مدرسه ابتدایی در این منطقه هزینه دارد.

به این دلیل است که کارگران به طور متوسط 12 درصد پولی که برای بستگان خود در جنوب صحرای آفریقا می فرستند، را باید هزینه پرداخت کنند.

برای اینکه یک ایده به شما بدهم، ارسال 200 دلار برای آموزش خانواده یک کارگر، 25 دلار برای او هزینه خواهد داشت.”

تاثیر بلاک چین بر صنعت مالی و بانک ها(قسمت آخر)

بیت پزا

بیت پزا یک شرکت نوپا در کنیا است که خدمات پرداخت ها را با اجازه دادن به کاربران خود برای مبادله بیت کوین به ازای شیلینگ کنیا و ارسال مستقیم آن ها به سبدهای تلفن همراه فراهم میکند.

داشتن یک کیف پول در گوشی موبایل و استفاده از آن برای ایجاد پرداخت ها بیشتر و بیشتر در آفریقا رواج یافته و این خدمات قبل از رسیدن بیت پزا در کنیا وجود داشته است.

سفری کام تکیه داشت تا از توسه خود اطمینان حاصل کند.

اما در ارائه خدمات مشابه نسبت به ام – پزا با هزینه بسیار کمتر، بت پزا در واقع در رقابت مستقم با سفریکام بود و بعدها تصمیم گرفت قرارداد خود را به پایان برساند و بنابراین تا مدتی قادر به ارائه ارائه خدمات خود در قاره آفریقا نبود.

پس از آن یک قرارداد جدید با ایرتل مانی به بیت پزا کمک کرد تا برگردد و رشد بالایی را در دوسال گذشته تضمین کند.

ابرا

در اینجا میخواهیم اشاره ای به ابرا داشته باشیم، که در سال 2014 تاسیس شد و هدف آن ساماندهی نقل و انتقالات ارز بین المللی و فوری است.

این اپلیکیشن همچنین از پروتکل بیت کوین برای رسیدن به انتقالات استفاده میکند، اما تفاوت آن با بیت پزا این است که کاربران خودشان بیت کوین را میخرند.

همانطور که بیل بارید، بنیانگذار و مدیر عامل ابرا، در طی کنفرانس” بانکدار آمریکایی و واحد پول دیجیتال” در جولای 2016 گفت:

” کاربران حتی نمیفهمند که یک کیف پول بیت کوین دارند. آن ها از نقطه نظر خود پول محلی را نگه میدارند. “

این اپلیکیشن از این جهت جالب است که پیشنهاد مدیریت ریسک مهم نوسانات بیت کوین را مطرح میکند.

به گفته بیل بلرید، استفاده از قراردادهای هوشمند با سرمایه گذاران نهادی بیت کوین که به طور مقاوم مقادیر قابل توجهی را در اختیار دارند، بات کیف پول را تضمین میکند.

این قراردادها کمی مشابه ” قراردادهای مربوط به تفاوت ” (CFD)، هستند مانند قراردادی که طرفین بر روی ارزش یک ملک در آینده ( در اینجا بیت کوین )و انجام پرداخت های دو جانبه با توجه به نوسان این مقدار در پایان قرارداد منعقد میکنند.

ما میتوانیم تصور کنیم که برا با اجرای ترکیبی از CFD تفاوت را مدیریت میند به طوری که دستاوردهای تولید شده توسط یک قرارداد خسارت طرف دیگر را جبران میکند.

تاثیر بلاک چین بر صنعت مالی و بانک ها(قسمت آخر)

استلر

استلر چارچوب پرداخت مبتنی بریک دفتر کل غیرمتمرکز را پیشنهاد میدهد که به همان روشی که سیستم توسط ریپل توسعه داده شد، عمل میکند.

بنیانگذاران استلز، جد مک کالب ( همچنین خالق مت گوکس معروف ) و جویس کیم، قبل از ایجاد استلر، از اعضاء بنیانگذاران ریپل بودند. ایده موسسان استلر، ارائه پیشنهاد امکانات پرداخت ها از تلفن های همراه و نیز راه حل های فوری و تقریبا آزاد بین المللی به افرادی است که به خدمات بانکی دسترسی ندارند، که عمدتا ساکنان کشورهای در حال توسعه را در بر میگیرد.

به طور مشخص، استلر این پلن فرم را برای توسعه برنامه های کاربردی از API خود ( افق ) و برای تعامل با کل شبکه با واسطه ی ” هسته استلر ” فراهم میکند که وظیفه آن اعتبار سنجی معاملات از طریق اجماع است که ما در بالا توضیح داده ایم.

با اتصال شبکه، انتقال هر مقدار با هر ارزشی از یک طرف سیاره به طرف دیگر، آسان و تقریبا رایگان خواهد بود.

دریافت وام از طریق شبکه و پس انداز در بلاک چین

شرکت های تازه تاسیس با اتکا به تکنولوژی بلاک چین در صنعت وام نیز بسیار فعال هستند.

به دو بازیکن میتوان اشاره کرد که راه حلی پیشنهادی آنها واقعا متعهدانه است:

1- شبکه سالت.

2- جیبرل.

هر دوی این شرکت های نوپا از مکانیزم از مشابهی استفاده میکنند.

کاربران به عنوان وثیقه وامی که از دیگر کاربران شبکه دریافت خواهند کرد، برخی از دارایی های خود را بصورت بلاک چین ثبت میکنند.

برای هر دارایی ثبت شده، یک توکن صادر شده و به وام دهنده منتقل میشود تا زمانی که باز پرداخت کامل وام خود را دریافت کند.

در طول عمر وام، وام دهندگان مجاز به تعویض این توکن ها و کسب منافع هستند.

وام های اعطایی توسط این رمزنگار بسیار منعطف هستند، زیرا هیچ پیش پرداختی از وام گیرندگان درخواست نشده است، منافع به صورت دوطرفه مورد توافق هستند و چک های اعتباری با رمز ارز و دارایی های حقیقی تضمینی جایگزین میشوند.

اگر وام گیرنده تمام مقدار وام را بازنگرداند، میتوانیم به طور واضح اعتبار قانونی دارایی های ثبت شده و شتاب آنها توسط وام دهنده را زیر سوال ببریم، اما میبینید که قوانین فرانسه به تازگی ارزش قانونی عناوین ثبت شده در بلاک چین را به رسمیت شناخته است و واقعا میتانید آغاز تغییر را احساس کنید.

نتیجه گیری

حتی اگر تکنولوژی هنوز در مرحله بسیار اولیه باشد، واضح است که این گرایش برای ماندن و تغییر صنعت مالی مانند تغییری که اینترنت در صنعت اطلاعات ایجاد کرد، در اینجا نیز وجود دارد.

بانک به طور کامل از این تهدید آگاه بوده و تقریبا تمامی سرمایه گذاری تکنولوژی مالی سازمان های نوپا را برای بالا ماندن در این تکنولوژی نوآورانه به عهده دارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *