قراردادهای هوشمند در بلاک چین

تصور کنید که شما نیاز به فروش یک خانه دارید.

این فرایند نسبتا پیچیده و دلهره آور است چراکه در معرض بسیاری از کاغذبازی، ارتباط با شرکت ها و افراد مختلف و همچنین سطح بالایی از خطرات مختلف احتمالی قرار دارد.

به همین دلیل اکثریت فروشندگان خانه تصمیم می گیرند که یک نماینده ای از املاک را انتخاب کنند که ملک را به فروش برساند و زمانی که مذاکرات شروع شود تا انتهای بستن قرارداد به عنوان واسطه عمل کند و به صورت قانونی تمام فرایند فروش را به اتمام برساند.

علاوه بر این، آژانس یک سرویس سپرده را که مخصوصا در چنین معاملاتی سودمند است فراهم می کند.

هدف از این سرویس این است که مبالغ مربوطه به طور معمول بسیار بزرگ است و شما واقعا نمی توانید با فردی که قرار است با وی معامله کنید اعتماد کامل داشته باشید.

با این وجود، پس از معامله موفق، نمایندگان فروشنده و خریدار حدود هفت درصد از قیمت فروش را به عنوان کمیسیون خود تقسیم می کنند.

در واقع این مبلغ به طور قابل توجهی زیان مالی برای فروشنده را در پی دارد.

در چنین موقعیت هایی قراردادهای هوشمند می تواند مفید باشد و انقلابی در این صنعت بوجود آورد.

مهمترین مساله حل شده نگرانی های بوجود آمده در اعتماد به شخص واسط است که در قراردادهای هوشمند این مساله به طور 100 حل میشود.

قراردادهای هوشمند بر اساس اصل «پس اگر» کار میکنند، بدین معنی است که مالکیت خانه تنها زمانی که مقدار توافق شده پول به سیستم ارسال می شود، به خریدار منتقل می شود.

این قرارداد همچنین به عنوان خدمات سپرده کار می کنند، به این معنی که مبلغ پولی و حق مالکیت در سیستم ذخیره می شود و دقیقا در یک زمان به طرف های شرکت کننده توزیع می شود.

علاوه بر این، معامله توسط صدها شاهد تایید میشود، بنابراین تحویل به موقع تضمین شده است.

چون اعتماد بین طرفین دیگر مسئله ی نگران کننده ای نیست، نیازی به واسطه نیست و واسطه به خودی خود حذف میشود.

تمام توابع و عواملی که می تواند یک عامل املاک قبل از برنامه ریزی به یک قرارداد هوشمنداز آن سود ببرد در قراردادهای هوشمند حذف میشود و سود بدست آمده مابین خریدار و فروشنده تقسیم میشود و هزینه قابل توجهی نیز در این وسط صرفه جویی میشود.

در واقع این فقط یک مثال ساده برای استفاده بالقوه از قراردادهای هوشمند است.

این قراردادها قادر به تبادل پول، دارایی و هر چیز با ارزش دیگری نیزهستند.

تضمین شفافیت کامل، اجتناب از خدمات و اتهام همراه با واسطه و رفع سوال اعتماد بین طرفین از دیگر مزایای قراردادهای هوشمند میباشد.

کد در قرارداد هوشمند خاص شامل تمام شرایط و ضوابط توافق طرفین است و اطلاعات مربوط به یک معامله بلاک چینی در یک دفتر مرکزی غیرمتمرکز و توزیع شده، ثبت شده است.

 

قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند؟

به عبارت ساده، قراردادهای هوشمند بسیار شبیه دستگاه های فروش هستند.

شما فقط مبلغ مورد نیاز یک رمزنگاری را به قرارداد هوشمند رها کرده اید و سپرده های خود، حق مالکیت خانه، گواهینامه رانندگی یا هر چیز دیگری که در حسابتان قرار می گیرد.

تمام قوانین و مجازات ها نه تنها توسط قراردادهای هوشمنداز پیش تعریف شده، بلکه توسط آنها نیز اجرا می شود.

وابستگی متقابل

قرارداد هوشمند می تواند به تنهایی کار کند، اما می تواند همراه با تعدادی از قراردادهای هوشمند دیگر نیز اجرا شود. آنها وقتی می توانند وابسته به یکدیگر باشند، می توانند به گونه ای دیگر نیز راه اندازی شوند.

به عنوان مثال، تکمیل موفقیت آمیز یک قرارداد هوشمند خاص می تواند شروع دیگری را آغاز کند و .. .

در تئوریک، کل نظام و سازمان ها می توانند به طور کامل بر روی قراردادهای هوشمندانه عمل کنند.

این تکنولوژی در حال حاضر در سیستم های مختلف رمزنگاری اجرا می شود، جایی که همه قوانین از پیش تعریف شده اند و به همین دلیل، شبکه خود می تواند به صورت خودکار و مستقل عمل کند.

 

اشیاء قراردادهای هوشمند

اساسا، سه جزء ناپیوسته به عنوان اشیاء، در هر قرارداد هوشمند وجود دارد.

1- یکی از آنها امضاء کننده است، دو یا چند طرف با استفاده از قرارداد هوشمند، موافقت یا مخالفت با شرایط موافقت نامه خود را با استفاده از امضای دیجیتال اعلام میکنند.

2- موضوع دوم موضوع موافقت است.

این تنها می تواند یک شیء باشد که در محیط قرارداد هوشمند وجود دارد.

در عوض، قراردادهای هوشمند باید بدون محدودیت،دسترسی مستقیم به این شیء را داشته باشند.

با وجودی که قراردادهای هوشمند در ابتدای سال 1996 مورد بحث قرار گرفت اما با هدف خاصی توسعه آنها را متوقف شد.

این مسئله تا حدی تنها پس از اولین بارگیری در سال 2009 حل شد.

در نهایت، هر قرارداد هوشمند باید شامل شرایط خاص باشد.

1- به صورت ریاضی و به طور کامل شرح داده شود.

2- با استفاده از یک زبان برنامه نویسی مناسب برای محیط قرارداد هوشمند خاص نوشته شده باشد.

که شامل الزامات مورد انتظار از طرف تمام شرکت کنندگان و همچنین تمام قوانین، پاداش ها و مجازات های مرتبط با شرایط گفته شده است.

محیط

قراردادهای هوشمند باید در یک محیط مناسب کار کنند تا آنها بتوانند به درستی عمل کنند.

اول از همه، محیط زیست نیاز به حمایت از استفاده از کلید رمزنگاری عمومی دارد.

این قابلیت کاربران را قادر می سازد برای استفاده از معامله با استفاده از کدهای رمزنگاری، کدهای منحصر به فرد مخصوص به خود ایجاد کند.

این سیستم به قدری دقیق است که در حال حاضر اکثریت افراد از موجودیت رمزنگاری خود استفاده می کنند.

ثانیا، آنها نیاز به یک پایگاه داده باز و غیر متمرکز دارند که تمام افراد قرارداد به طور کامل اعتماد می کنند و کاملا خودکار می شوند.

علاوه بر این، تمام محیط زیست خود را باید برای قرارداد هوشمند غیر متمرکز آماده کند.

در بلاک چین، به خصوص بلاک چین اتریوم، محیط مناسب برای قراردادهای هوشمند فراهم است.

سرانجام، منبع داده های دیجیتالی مورد استفاده قرارداد هوشمند باید کاملا قابل اعتماد باشد.

این مستلزم استفاده از گواهینامه های SSL ، HTTPS و دیگر پروتکل های اتصال امن است که در حال حاضر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند و به طور خودکار در بسیاری از نرم افزار های مدرن به اجرا در می آیند.

 

مزایای قراردادهای هوشمند

استقلال:

قراردادهای هوشمند نیاز به واسطه شخص ثالث تسهیل کننده را از بین می برد و اساسا شما را با کنترل کامل به توافق می رساند.

اعتماد:

هیچ کس نمی تواند هر یک از اسناد خود را سرقت کند و یا از دست بدهد، زیرا آنها رمزگذاری شده و با خیال راحت بر روی یک حساب اصلی مشترک ذخیره می شوند.

علاوه بر این، شما مجبور نیستید به افرادی که با آنها برخورد می کنید اعتماد کنید یا انتظار داشته باشید که به شما اعتماد کنند، زیرا سیستم بی طرفانه قراردادهای هوشمند، اساسا اعتماد را جایگزین می کند.

صرفه جویی:

دفاتر اسناد رسمی، املاک، مشاوران و بسیاری از واسطه های دیگر به لطف قراردادهای هوشمند حذف میشوند و هزینه های خسارت ناشی از خدمات آنها به خودی خود حذف میشوند.

ایمنی:

قراردادهای هوشمند اگر به درستی اجرا شوند، برای هک شدن بسیار دشوار و سخت است.

علاوه بر این، محیط مناسب برای قراردادهای هوشمند بوسیله رمزنگاری های پیچیده ای محافظت می شود که اسناد شما را در امنیت کامل نگهداری میکند.

کارایی:

با قراردادهای هوشمند، شما زمان زیادی را صرفه جویی خواهید کرد. در حالت عادی این زمان معمولا به صورت دستی، طی پردازش های کاغذی، حین ارسال و یا حتی زمان انتقال آنها در مکانهای خاص و..  به هدر میرود.

 

تاریخچه قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند ابتدا توسط نیک سابو، دانشمند کامپیوتر و رمزنگار، در سال 1996 ارائه شد.

در طول چند سال، سابو این مفهوم را مجددا به کار گرفت و در چندین نشریه نیز آنرا منتشر کرد که در آن مفهوم ایجاد شیوه های تجاری مربوط به قرارداد را از طریق طراحی پروتکل های تجارت الکترونیک بین ناشناس ها در اینترنت توضیح داد.

با این حال، اجرای قراردادهای هوشمند تا سال 2009 بطول انجامید. زمانی که اولین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین همراه با بلاک چین محیط مناسبی را برای قراردادهای هوشمندانه فراهم کرد.

نکته قابل توجه این است که نیک سابو مکانیسم یک ارز دیجیتالی غیر متمرکز را به نام بیت طلا در سال 1998 طراحی کرد.

طرحی که هرگز آن را اجرا نکرد، اما در حال حاضر بسیاری از ویژگی های بیت کوین که حدود ده سال بعد از آن به چشم می خورد، در آن طراحی به وضوح دیده میشود.

امروزه قراردادهای هوشمند به طور عمده با رمزنگاری ارزها مرتبط هستند.

علاوه بر این، منصفانه است بگویم که بدون وجود رمزنگاری، این قراردادها نمی تواند وجود داشته باشد و برعکس.

پروتکل های رمزنگاری غیر متمرکز، قراردادهای هوشمندانه ای با امنیت و رمزگذاری غیر متمرکز هستند.

آنها به طور گسترده ای در اغلب شبکه های رمزنگاری موجود استفاده می شود که یکی از ویژگی های برجسته اتریوم میباشد.

 

کاربرد قراردادهای هوشمند

در حالی که موضع دولت ها، تنظیم کننده های مالی و بانک های سراسر دنیا در مورد رمزنگاری ارزها بسیار محتاطانه و با دقت بسیار پذیرفته شده است، اما تکنولوژی پشت آنها ” بلاک چین و قراردادهای هوشمند ” است که به عنوان انقلابی پذیرفته شده است که در همه سطوح اجرا می شود.

 

به عنوان مثال، اخیرا، موسسه اعتباری و سپرده گذاری (DTCC) و چهار بانک بزرگ من جمله:

1- بانک مرکزی آمریکا مریل لینچ.

2- Citi.

3- Credit Suisse .

4- J.P. Morgan .

با موفقیت قرارداد های هوشمندانه مبادلات اعتباری را در بلاک چین توسعه یافته توسط Axoni مورد استفاده قرار دادند.

قرارداد هوشمند از اطلاعات برگزیده مانند اطلاعات فردی و معیارهای ریسک همتایان استفاده می کند که طبق گزارش مطبوعاتی، سطح شفافیت جدیدی را برای شرکا و تنظیم کننده ها ارائه می دهد.

 

تشابهات در همه جا اتفاق می افتد

در این ماه، یک کنسرسیوم شامل 61 بانک ژاپنی و کره جنوبی، بلاک چین ریپل و قراردادهای هوشمند را برای انتقال پول بین المللی بین دو کشور آزمایش کرده است.

سیستم جدید در سال 2018 راه اندازی خواهد شد.

حتی Sberbank، یک بانک تحت کنترل دولت روسیه، در کشوری که به طور غالبا به anti-cryptocurrency شناخته شده است، بلاک چین اتریوم و قراردادهای هوشمند فعال شده را مورد آزمایش قرار میدهند.

این آزمایش ها به سبب پیوستن Sberbank به اتحاد Enterprise Ethereum، کنسرسیومی متشکل از بیش از 100 کسب و کار، از جمله بازیکنان برتر مانند سیسکو، BP، ING، مایکروسافت و غیره حضور داشتند.

هدف از این اتحاد بکار بستن یک بلاک چین برای استفاده تجاری است، در حالی که قراردادهای هوشمند مورد نیاز برای شرکت های خاص می تواند توسعه یابد و اجرا شود.

همانطور که قراردادهای هوشمندانه در ارتباط با رمزنگاری ارزها ایجاد شده است، هنوز هم عمدتا در جهان قرارداها به صورت مالی و بانکی اجرا می شود.

با این وجود، این فناوری می تواند توسط دولت های سراسر جهان برای ایجاد سیستم رای دهی به طور قابل دسترس تر و شفاف تری مورد استفاده قرار گیرد.

زنجیره تامین می تواند از این قرارداد برای نظارت کالا استفاده کند و تمام وظایف و پرداخت های مربوطه را به صورت خودکار انجام دهد.

املاک و مستغلات، مراقبت های بهداشتی، مالیات، بیمه و تعداد زیادی دیگر از صنایع می توانند از اجرای قراردادهای هوشمند و مزایایی که ارائه می دهند، سود ببرند.

معایب قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند در حال حاضر هنوز فناوری بسیار نوپایی است. با وجود داشتن وعده های زیادی، هنوز هم می تواند مستعد مشکلات باشد.

به عنوان مثال، کدی که یک قرارداد را تشکیل می دهد، باید کامل باشد و بدون اشکال باشد.

این می تواند منجر به اشتباهات و گاهی اوقات به چنین اشکالاتی شود که توسط ناظران مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

همانطور که در مورد هک DAO بود، پول به یک حساب هوشمند با اشتباه در کد آن می تواند از آن سرقت شود.

علاوه بر این، تازگی تکنولوژی هنوز به سؤالات زیادی پاسخ می دهد.

دولت چگونه تصمیم می گیرد که چنین قراردادهایی را تنظیم کند؟

چگونه آنها را پرداخت می کنند؟

این اتفاق زمانی رخ میدهد که یک قرارداد سنتی ساخته شود، در دادگاه لغو می شود، اما بلاک چین قرارداد را بدون توجه به آنچه مطابق با قانون ” Code is Law “است، انجام می دهد.

با این وجود، بسیاری از این مشکلات صرفا به این دلیل است که قراردادهای هوشمندانه به عنوان یک فن آوری بسیار نوپا عمل میکند.

با چنین وعده ای، این فناوری قطعا در طول زمان کامل خواهد شد.

بدون شک، قراردادهای هوشمند در حال تبدیل شدن به بخش جدایی ناپذیر از جامعه میباشند.

منبع: cointelegraph

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *