مجوز استخراج ارز الکتونیک 

صدور مجوز ماینینگ توسط وزارت ارتباطات!

محمد نجار صادقی: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پاییز سال 96 و پیش از رسانه ای شدن پذیرش صنعت ماینینگ توسط ابولحسن فیروز آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، جواز تاسیس یک فارم با ظرفیت 13 میلیون کیلووات در سال را به نام یک شرکت خصوصی مورد تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صادر کرده بود. بررسی ها نشان می دهد این تنها یکی از ده ها مجوزی است که وزارت ارتباطات در این پاره صادر کرده و موارد بسیار دیگری نی وجود دارد

 جالب اینجاست که در حال حاضر دولت در حال برخورد با صنعت ماینینگ است.

مجوز ماینینگ بیت کوین

به گزارش “وطن امروز”، موضوع استخراج بیت کوین با شروع فصل تابستان و اخطار های توانیر مبنی بر کمبود برق در پیک مصرف بار دیگر به تیتر اصلی رسانه ها تبدیل شد. ابتدا اینگونه بنظر می رسید که ارز کاوی می تواند باعث خاموشی شود اما در نهایت مشخص شد حجم استخراج بیت کوین در کشورمان در حدی که بتواند باعث خاموشی شود نیست. البته این موضوع بهانه مناسبی بود برای بررسی نحوه رگولاتوری ماینینگ در کشورمان این صنعت بیش از 5سال است در ایران وجود دارد اما دولت هیچ سیاست گذاری درباره آن انجام نداده است. برخورد اولیه با این صنعت تعطیلی بود. تا حدی این برخورد ها جدی است که هر روز شاهد کشف و انهدام چند فارم در کشور هستیم که در آخرین نمونه 4000 دستگاه در استان تهران کشف و ضبط شد.

“وطن امروز” با یکی از ماینر هایی که در این بگیر و ببند ها 500 دستگاه خود را از دست داده به گفت و گو نشست که این ماینر اعلام کرد علاقه بسیاری برای پرداخت مالیات داشته و حتی چندین بار به وزارت صمت مراجعه کرده تا تکلیف فعالیت خود را بداند اما هیچ گاه کسی جوابگوی او نبوده است.

اخیرا «مجید حسینی نژاد» از کار آفرینان برتر کشور در همایشی با وزیر ارتباطات و معاون اول رئیس جمهور درباره برخورد دولت با این صنعت گفت: این نیروگاه برقی را احداث کردیم که دولت با یک دوم هزینه تولید برق از ما برق می خرید که منفعتی برای ما نداشت.

با مصوبه دولت و اظهار نظر آقای فیروز آبادی به صمت ماینینگ رفتیم، با زحمت دستگاه های ماینر را وارد کردیم و برقی را که خودمان تولید میکردیم، تبدیل به بیت کوین کردیم اما حالا تبدیل به قاچاقچی ارز و انرژی شده ایم! حالا 3 سال دیگر هر شخصی ماین کند، قهرمان ملی می شود.
وقتی فارم ها مجوز می گیرند.

مجوز استخراج ارز الکتونیک

در حالی که دولت در ادامه کار ماینینگ تردید دارد، برخی وزارتخانه ها برای ماینینگ مجوز داده اند. بر این اساس یک شرکت که جزو شرکت های مورد تایید معاوت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و در سال 95 در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری ثبت شده، مجوز ایجاد فارم در منطقه ویژه پیام را دریافت کرده است. جالب اینجاست که این مجوز در آذر ماه سال 96 و پیش از اجازه شورای عالی مجازی برای این صنعت صادر شده است. طبق مجوز ایجاد این فارم، توان برقی معادل 13میلیون کیلووات برای یک سال این فارم در نظر گرفته شده است از آنجا که میزان ارزش دستگاه های موجود در این فارم هم 2500دلار با در نظر گرفتن اینکه هر دستگاه ماینر در ساعت به طور میانگین 1,5کیلووات، برق مصرف می کند، میتوان به این نتیجه رسید این که این شرکت مجوز ایجاد یک فارم با 1000دستگاه ماینر را دریافت کرده است. البته شنیده شده در سال های بعد همین شرکت بیش از 5000دستگاه ماینر دیگر به کشور وارد کرده است.
دولت و ماینینگ
در گزارش های قبلی به موضع فعالیت دولتی ها در صنعت ماینینگ پرداختیم. به مرور زمان ابعاد گسترده تری از ثبت سفارش و مجوز های صادر شده توسط سازمان توسعه تجارت مبنی بر واردات و تخصیص ارز4200برای بیت ماینر ها نمایان شد. حالا گمانه زنی درباره حضور دیگر وزارتخانه ها و حتی سهیم بودن خود شرکت های توزیع برق در سود صنعت ماینینگ وجود دارد اما هیچ کسی آن را تایید نکرد. معلوم نیست سرانجام این موضوع به کجا ختم می شود.
برخی منابع ادعا کرده اند بعضی ارگان های دولتی در حال ماینینگ هستند اما در مقابل بسیاری اعتقاد دارند دولت هیچ گاه خود را درگیر این موضوع نمی کند و اگر هم مجوزی صادر شده بابت کس اطلاعات از نحوه عملکرد و تهیه گزارش برای لوایح اجتماعی است. به عبارت بهتر دولت برای اطلاع از ساز و کار ارز دیجیتال طبیعی است که در این مورد تحقیق کند و تحقیق کردن سوای استخراج کرد ارز دیجیتال است.

در حال حاضر با توجه به اینکه ماینینگ توسط خود دولت به مشابه یک تخلف تعریف می شود آن یعنی تعزیرات، ستاد مبارزه با قاچاق کلا و ارز، وزارت اطلاعات و وزارت نیرو در حال تعطیلی مزارع استخراج بیت کوین هستند، سوال اینجاست که چگونه مجوز تاسیس مزرعه استخراج بیت کوین صادر شده و حتی برای آن برق رایگان دریافت می کنند، تسهیلات تاسیس میگیرند، ارز ترجیحی در بدترین شرایط تحریمی می گیرند و در نهایت به درآمد های حاصل از این مراکز با برق یارانه ای و از سهم تک تک مردم، در چه محلی هزینه شده است؟ آیا از این مراکز مالیاتی دریافت شده است؟ با توجه به حجم سرمایه گذاری که شده مشتغلی هم حاصل شده است؟

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *