رئیس بانک مرکزی :استخراج ارزهای دیجیتال را قانونی میشود

رئیس بانک مرکزی قول داد استخراج ارزهای دیجیتال را قانونی میکند!

صبح چهارشنبه 19 تیرماه 1397 عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی به سوالات خبرنگان مبنی بر وضعیت ارز دیجیتال و بیت کوین در کشور پاسخ داد. وی با اشاره به ثبات نسبی که در بازار ارز ایجاد شده است اعلام کرد از طریق مدیریت بازار و کمک صادرکنندگانی که ارز خود را در سامانه نیما و برای واردات ارائه می کنند شاهد خبرهای مثبت و خوبی در این باره هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت :

باید تعهد ایجاد شود تا ارزهای دیجیتالی استخراج شده به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده شود.وی با تاکید بر برنامه های بانک مرکزی در خصوص تثبیت نرخ ارز افزود:

ما به به دنبال ثبات اقتصادی هستیم.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره ورود ارزهای دیجیتال وبیت کوین به کشور و افزایش فعالیت ها در این حوزه گفت:

از نظر بانک مرکزی تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک غیرمجاز است و انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا، فلزات گرانبها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.

همتی با اشاره به قانونمند کردن استخراج ارزهای دیجیتال افزود:

استخراج ارزهای دیجیتال جهانی باید بر مبنای نرخ برق صادراتی انجام شود.

وی افزود:

موضوع استخراج رمز ارزهای جهان روا در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و جهت گیری این است که در استخراج این ارز رمزها نرخ صادراتی برق باید مبنا باشد و استخراج کننده ها تعهد بازگشت ارز آن به چرخه اقتصادی کشور را بدهند.

همتی گفت:

اما اگر خواسته شود که شبکه در داخل کشور راه اندازی شود، با توجه به اینکه بانک مرکزی انحصار انتشار پول را دارد، ارزهایی که بر پایه ریال و طلا و … ایجاد شود، غیرقانونی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *