بلاک در بلاک چین چیست؟

بلاک در بلاک چین چیست؟

اطلاعات در شبکه ی بلاک چین به صورت زنجیره ای و در بسته های کوچک با نام بلاک در آن ذخیره میشود. این اطلاعات در واقع همان تراکنش هایی هستند که به شبکه بلاک چین اضافه شده اند. این تراکنش ها در صورتی میتوانند به شبکه بلاک چین اضافه شوند که توسط ماینرها تایید شوند. به زبان ساده میتوان گفت بلاک شامل مجموعه ای از تراکنش ها است که به شبکه بلاک‌چین اضافه شده اند.

قبل از تایید تراکنش ها توسط تعدادی از ماینرها، این حجم از تراکنش ها در مکانی با نام استخر تراکنش ها به حالت تعلیق باقی میمانند.

بلاک در بلاک چین چیست؟

در صورتی که شما ماینر هستید وظیفه ی اصلی شما برداشت تراکنش از استخر بیت کوین و اضافه کردن آن به شبکه ی بلاک چین از طریق ساخت یک بلاک است.

هدر بلاک

میتوان به هر بلاکی که تایید میشود یک هدر بلاک اختصاص دهید. هدر بلاک برای شناسایی بلاکی خاص در کل بلاک چین استفاده می‌شود. محتوای هدر بلاک دارای شناسه منحصر به فردی با نام هش هدر بلاک است.

بلاک در بلاک چین چیست؟

متا داده در بلاک چین چیست؟

همانطور که گفتیم میتوانید به هر بلاک، یک هدر بلاک اختصاص دهید. هر هدر بلاک شامل مجموعه ای از متا داده است که درباره ی بلاک به صورت مختصر و ساده داده های دیگر را توضیح داده است. هر هدر بلاک شامل ۳ بخش اصلی هش بلاک قبلی، ثبت زمان، سختی و نانس، ریشه درخت مرکل می باشد. در واقع متا داده برچسبی از اطلاعات مختصر و مفید بر روی بلاک است.

بخش های مختلف هدر بلاک

نسخه (Version)

ساختار داده درون بلاک را توضیح می‌دهد و به این دلیل استفاده می‌شود تا رایانه ها بتوانند محتوای هر بلاک را به طور صحیح بخوانند.

هش بلاک قبلی

آخرین شماره ی هش بلاک قبلی است.

ریشه درخت مرکل

مهم ترین بخش هدر بلاک است. میتوان گفت تمام تراکنش های درون بلاک با یکدیگر هش می‌شوند تا یک خط متن ایجاد کنند.

ثبت زمان

نشان دهنده زمان فعلی است که این بلاک در این تاریخ ایجاد شده است.

هدف یا تارگت

مقداری که ماینرها با آن کار می‌کنند تا بلاک‌ کاندید را به بلاک‌چین اضافه کنند. هدف توسط شبکه بیت کوین تعیین می‌شود و در لحظه، منطقی تر خواهد شد.

 

ماینرها هنگامی که می‌خواهند بلاکی به بلاک چین اضافه کنند از این متاداده ها استفاده می‌کنند.

اندازه هر بلاک به زبان ساده ماکزیمم محدوده ای است که یک بلاک می تواند با تراکنش پر کند. به عنوان مثال، این اندازه برای بیت کوین در حال حاضر ۱ مگابایت می باشد.

 

بلاک ها چگونه به بلاک چین اضافه می‌شوند؟

برای اینکه بتوانید بلاکی را به شبکه بیت کوین اضافه کنید باید بتوانید داده های موجود در هدر را به صورت هش تبدیل کنید. در صورتی که مقدار آن کمتر از میزان هدف تعیین شده بتاشد میتوانید امیدوار باشید که به شبکه بیت کوین اضافه خواهد شد.

بلاک در بلاک چین چیست؟

مقدار هدف

مقدار هدف از طریق سختی محاسبه میشود. این سختی برای هر ارزی متفاوت است و شبکه آن ارز تعیین کننده سختی شبکه میباشد. این سختی افزودن بلاک تراکنش ها به بلاک چین را قانونمند میکند.

هرچه سختی بیشتر باشد، مقدار هدف کمتر  و یافتن هش بلاک که کمتر از این مقدار باشد نیز دشوارتر خواهد شد.

شاید در نگاه اول، مفهوم سختی و هدف مقداری سردرگم کننده باشند اما نگران نباشید، زیرا به مرور زمان متوجه آنها خواهید شد.

سختی

مقداری که توسط شبکه بیت کوین تعیین شده است و برای تنظیم سرعت حل بلاک ها طراحی شده است. سختی طوری تنظیم شده است تا به طور میانگین برای هر ۲۰۱۶ تراکنش، ۱۰ دقیقه زمان میبرد تا بلاک در شبکه ایجاد شود.

نانس

شما در واقع خود بلاک هدر را هش نمی‌کنید، بلکه با استفاده از اعداد اضافی آن را هش می‌کنید.

بلاک در بلاک چین چیست؟

به این عدد، نانس می‌گویند و اساسا یک بخش ساختگی است که ماینرها برای به دست آوردن مقدار هدف کمتر از آن استفاده می‌کنند.

نانس یک عدد دلخواه است که فقط یک بار در ارتباط رمزنگاری استفاده می‌شود.

اگر نانس اول (که از صفر شروع می‌شود) کار نکرد، آن را افزایش دهید و به هشینگ بلاک هدر بپردازید. سرانجام نانس مورد نظر که هش کمتر از مقدار هدف باشد را پیدا خواهید کرد.

بلاک در بلاک چین چیست؟

 

مرحله نهایی اضافه شدن بلاک به بلاک چین

پس از پیدا کردن نانس، بلاک حل می‌شود و تمام تراکنش های موجود در این بلاک به بلاک چین اضافه می‌شوند.

اکنون تمام ماینرها به استخر تراکنش ها برمی‌گردند و بر روی بلاک کاندید بعدی کار می‌کنند. ماینرها از هش بلاک موفق شما در بلاک هدر بعدی استفاده خواهند کرد و برای اضافه کردن بلاک جدید تراکنش ها به بلاک چین مجددا رقابت را از سر می‌گیرند.

منبع: learnmeabitcoin

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *