بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟

بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟

قطعا اگر به بازار بورس و سرمایه گذاری و یا نزدیکتر به بازار ارزهای دیجیتال توجه کرده باشید قطعا واژه هایی جالب اما نامفهوم را در آن میبینید. واژه هایی که به نووعی ادبیات آن محسوب میشود و نمیتوان آن را صرفا یه مکالمه ساده یا زبان زرگری عامیانه دانست. واژه هایی که با توجه به کلمات بامزه و شاید خنده دار اما مفاهیم بسیار تخصصی دارند. امروز با دو واژه ی بازار خرسی و بازار گاوی با شما هستیم. واژه هایی که باید آن را در هنگام خرید و خروش به آن توجه کرد و میتوان گفت که با وجود وضعیت این دو بازار باید تصمیم درست را گرفت بخریم یا بفروشیم؟ دو واژه ای که اگر در زمان درست اقدام نکنیم ضرر بسیار زیادی را محتمل میشویم. با ما همراه باشید.

 

بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟

بازار گاوی Bull market و بازار خرسی Bear market واژه‌هایی هستند که وضعیت بازار سرمایه گذاری را توصیف میکنند. بازار گاوی زمانی اتفاق می افتد که بازار به سمت خوبی حرکت میکند و رو به رشد است و قیمت سهام روند رو به رشدی را دارد. همچنین افراد برای رسیدن به فردای پرسودتری سرمایه گذاری میکنند. بالعکس در صورتی که بازار روند نزولی در پیش گرفته باشد وو قیمت سهام رو به کاهش باشد و نیز اوضاع اقتصادی به سمت رکود باشد از آن بعنوان بازار خرسی تعبیر میشود.

بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟

چرا گاو و خرس!

چندین گمانه زنی برای این دو کلمه در فضاهای متفاوت وجود دارد. عده ای بر این باوورند که به دلیل شخصیت این دو حیوان در مکانهای مختلف از این دو حیوان برای دو بازار در نظر گرفته اند. گاو حیوانی است که هنگام حمله به دشمن شاخ های خود را بالا میگیرد و به سمت دشمن حمله میکند. این جهت شاخه های آن حکایت از بازار رو به رشد را دارد. همچنین خرس به هنگام مقابله با رقیب خود پنجه های خود را به سمت پایین میبرد و حرکت میکند که این جهت پنجه ها حاکی از آن است که بازار رو به رکود است و باید شاهد کاهش قیمت ها باشیم.

فرض دیگری که وجود دارد این است که در زمانه های بسیار دور دلالانی بودند که شغل آنها فروش پوست خرس بود. آنها پوست خرس را با همان قیمت روز میفروختند چرا که اعتقاد داشتند قیمت آن در آینده ای بسیار نزدیک کاهش پیدا میکند. آنان در موعد تحویل پوست، با پرداخت مبلغی کمتر به شکارچیان، از تفاوت قیمت خرید فعلی و پیش‌فروش سود کسب می‌کردند. این افراد به خرسی‌ها معروف شدند. و چون روند نزولی قیمت را پیش‌بینی می‌کردند، عده‌ای عقیده دارند که ریشه‌ بازار خرسی از این افراد برگرفته‌شده است.

بسیاری از مفسران نیز در توجیه نام گاو به مبارزات تاریخی گاو وحشی و خرس اشاره دارند که همواره در طول تاریخ، گاو نقطه مقابل خرس بوده است.

بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟

خصوصیات بازار گاوی و خرسی

عرضه و تقاضای سهام

در بازار گاوی تقاضا بسیار زیاد است و عرضه به‌ندرت صورت می‌گیرد؛ به‌عبارت‌دیگر، سرمایه‌گذاران با امید به آینده رو به رشد بازار، اقدام به خرید سهام جدید می‌کنند و فروشندگان نیز تمایلی برای فروش ندارند (صف‌های خرید سنگین در بورس ایران در حالت گاوی قابل ‌مشاهده است). عکس این ماجرا در بازار خرسی حاکم است و عرضه افزایش و تقاضا به‌شدت کاهش می‌یابد و حجم معاملات به‌شدت افت می‌کند و بازار دچار رکود و تنبلی می‌شود(ناامیدی وصف‌های فروش طولانی از نشانه‌های بازار خرسی است)

 

روانشناسی سرمایه‌گذار

روند بازار و جو روانی حاکم بر سرمایه‌گذاران تأثیری دوجانبه بر یکدیگر دارند. برای فهم بیشتر، رابطه اقتصاد و سیاست را در نظر بگیرید، تصمیمات سیاسی روی اقتصاد جامعه تأثیرگذار است و از طرف دیگر، شرایط اقتصادی بسیاری از تصمیمات سیاسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این تفاسیر، در بازار گاوی، بیشتر افراد به امید کسب سود بیشتر، در بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما در بازار خرسی، جوی منفی بر بازار حاکم است و همین امر رمقی برای سرمایه‌گذاران به‌منظور خرید سهام جدید باقی نمی‌گذارد. عکس این اتفاق نیز ممکن است؛ به عبارتی، اخبار ناخوشایند می‌تواند منجر به بازار خرسی شود و در مقابل، اخبار خوب بازار گاوی را رقم زند.

 

جمع بندی

در بازار گاوی و خرسی، نگاه کوتاه‌مدتی به روند بازار وجود ندارد. توجه داشته باشید افت و افزایش قیمت‌ها در یک روز یا یک هفته نشان از بازار خرسی و گاوی نیست؛ بلکه آنچه نوع بازار را مشخص می‌کند، روند بلندمدت آن است؛ مثلا ممکن است در دو هفته اخیر روند بیانگر بازار گاوی باشد، درحالی‌که طی دو سال اخیر روند بازار حاکی از بازار خرسی است.

در بازار خرسي احتمال زيان‌دهي بالاست چراكه قیمت‌ها مدام ارزش خود را از دست می‌دهند و اغلب پايان آن نيز نزديك نيست، حتي اگر به اميد بهبود وضعيت سرمایه‌گذاری كنيد قبل از اینکه شرايط بهتر شود شما در زیان زیادی وارد شده‌اید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *