امنیت داده های شخصی و عمومی مخصوصا داده هایی که به صورت آنلاین ذخیره و پردازش میشوند یکی از مهمترین دغدغه های دنیای امروز است.
تکنولوژی بلاک چین به صورت کامل میتواند این نگرانی و دغدغه را تغییر دهد.
ما هرروز بسیاری از اطلاعاتی که بدست می آوریم از طریق سرویس دهنده ها و  سیستم عامل ها و برنامه هایی است که هرروز استفاده میکنیم و متقابلا هرروز آگاهانه یا غیرآگاهانه اطلاعات شخصی بسیاری را نیز در اختیار این سیستم عامل ها و برنامه ها و یا فضاهای ذخیره سازی قرار میدهیم.

و بسیاری از ما نیز هنوز از ترکیب هایی ضعیف جهت نام های کاربری و رمزها استفاده میکنیم و بیش از نیمی از ما میپذیریم تا همان نام کاربری یا رمز را برای تمام ورودی ها در نظر بگیریم.

آیا بلاک چین امن است؟

بله بلاک چین کاملا امن است.
بلاک چین بوسیله یک رمزنگاری قدرتمند به افراد مالکیت یک آدرس و رمزنگاری مرتبط به آن که ترکیبی از کلیدهای عمومی و خصوصی و ترتیبی تصادفی از اعداد و حروف و نمادهاست میدهد.
این مساله دزدیدن هویت کاربران را غیر ممکن میکند زیرا آدرس مذکور هیچ ارتباطی با هویت کاربران ندارد.
همچنین کلیدهای خصوصی نیز به دلیل طولانی تر بودن امنیت را بیشتر تضمین میکنند.
به این ترتیب بلاک چین سطح بالاتری از امنیت را برای شما فراهم می آورد زیرا نیازهایی مثل رمز تعیین رمز عبور ضعیف و یا راه های سرقت اطللاعات و یا هویت شما را از بین میبرد.

 

آیا بلاک چین میتواند هک شود؟

همچنین خطراتی مثل هک شدن نیز در شبکه بلاک چین بسیار نادر و تقریبا غیرممکن است.
همچنین بسیاری از شرکت ها نیز اقدام به جمع آوری اطلاعاتی خاص از کاربران خود میکنند که بلاک چین با توجه به ساختار خاص خود این امکان را از شرکت ها میگیرد.

همچنین شرکت ها در صورتی که مقابل اقداماتی همچون هک قرار گیرند اطلاعات مربوط به کاربران و مشتریان خود را نیز از دست میدهند.
با داشتن یک فهرست اطلاعاتی که در سراسر یک شبکه P2P توزیع شده است بلاک چین امنیت داده ها را بدون داشتن حتی یک نقطه شکست تضمین میکند.
این مساله به سادگی میتواند نمایانگر این باشد که برای سرقت و یا تغییر کمی اطلاعات فرد خاطی باید به تعداد بی شماری دستگاه حمله کند.

این تمرکز زدایی تضمین میکند که حتی اگر یک دستگاه و یا زنجیره شکست بخورد اطلاعات در سایر دستگاه ها و زنجیره ها امنیت خود را حفظ میکنند.
در واقع دو چیز سبب می‌شود این سامانه به لحاظ نظری غیرقابل‌دستکاری باشد: یکی اثر انگشت رمزنگاری شده‌ی منحصر به‌ فرد برای هر بلاک و دیگری پروتکل اجماع که طی آن گره‌ها در شبکه روی یک تاریخچه‌ی به اشتراک گذاشته‌شده توافق می‌کنند.

اگر نسخه‌های بلاک چین روی یک شبکه توزیع شده بسیار بزرگ و گسترده از گره‌ها نگهداری شوند، دیگر نقطه‌ضعفی برای حمله وجود نخواهد داشت. همچنین اگر کسی بخواهد توان محاسباتی کافی برای تخریب این شبکه به‌دست آورد این امکان به آسانی برای او فراهم نخواهد بود. اما سیرر و همکارانش به‌تازگی به این نتیجه رسیده‌اند که نه بیت کوین و نه اتریوم آن‌طور که شما فکر می‌کنید غیرمتمرکز نیستند. آنها دریافتند چهار ماینر برتر بیت کوین هر هفته ۵۳% از ظرفیت متوسط استخراج سامانه را در اختیار دارند. در یک مقیاس مشابه، سه ماینر اتریوم ۶۱% از این مقدار را در اختیار دارند.

نکته‌ی دیگر درباره‌ی بلاک چین‌ها این است که برای ملحق‌شدن نیاز به مجوز دارند.
شرکت فناوری اطلاعات و داده پردازی پرسین با توجه به اینکه به صورت تخصصی در مبحث بلاک چین فعالیت میکند این امکان را برای کاربران و مشتریان خود فراهم آورده تا از امنیت سرویس های خود مبتنی بر شبکه بلاک چین استفاده و اطمینان حال نمایند.

 

آیا پلتفرم بلاک چین خصوصی امن تر از پلتفرم بلاک چین عمومی است؟

ساختن یک بلوک اختصاصی (بلاک چین خصوصی) برای حفظ امنیت، به شدت نادرست است.

یک بلاک چین خصوصی به صورت اختصاصی اجازه غربال کردن شرکت کنندگان و کاربران آن بلوک را میدهد درحالی که یک بلوک عمومی برای عموم مردم قابل دسترسی است.

شاید به ظاهر این یک مزیت به حساب بیاید.

با این حال یک بلوک عمومی به دلیل اینکه در دسترس اکثریت است و به دلیل اینکه در شبکه بلاک چین همه چیز بر پایه تایید شرکت کنندگان در شبکه است و همینطور به دلیل اینکه به این شکل قابلیت توسعه پذیری بیشتر و همینطور توسعه و افزایش امنیت را داراست بلاک چین عمومی از لحاظ امنیت بهتر است و همینطور بهتر در مواردی همچون هک عمل میکند.

به عنوان مثال پلتفرم بلاک چین بیت کوین یک بلاک چین عمومی اورجینال است که با توجه به سال ها حملات هکرها بدون قید و شرط توانسته مقاومت کند و امروزه نیز در برابر بسیاری از این حملات مقاومت میکند و امنیت دارد و با هربار مقاومت در برابر هک نسبت به قبل مقاوم تر میشود.

این نشان میدهد بلاک چین های عمومی با توجه به لیسک ها به مراتب بهتر از بلاک چین ها خصوصی هستند.

 

چرا پرسین؟

پرسین با استفاده از جدیدترین فناوری های روز دنیا و در اختیار داشتن تیمی مجرب از متخصصان اقدام به طراحی و پشتیبانی سرویس های مختلف از جمله سرویس های مبتنی بر وب و یا اپلیکیشن ها بر بستر بلاک چین میکند و با توجه به امنیت این شبکه خدماتی بسیار مطلوب را در این ارائه میدهد.

امنیت برای افراد و یا شرکت ها برای استفاده از وب یا ذخیره اطلاعات از اهمیت خاصی برخوردار است و شرکت فناوری اطلاعات و داده پردازی پرسین توانسته با معیار های روز دنیا این امنیت را برای شما فراهم آورد.
شما میتوانید برای تامین امنیت اطلاعات خود و سرویس ها و یا طراحی و پیاده سازی وب سرویس ها و اپلیکیشن ها با کارشناسان پرسین در این زمینه مشاوره کنید.