امروز بیت کوین 11 ساله شد.

امروز بیت کوین 11 ساله شد.

شاید روزی ساتوشی فکر نمیکرد که بتواند قدرت اقتصاد دنیا را در دست بگیرد و با بازیگران قدرت در جهان بازی کند. مستندی که روز به روز بر واقعیت آن افزوده میشود و کابوسهای شبانه سلطه گران را به واقعیت تبدیل میکند. اما دلیل این محبوبیت چیست و چرا ارز مجازی که نمیتوان آن را در دست گرفت، توانسته ارزهای قدیمی قدرتمند و شناخته شده همانند دلار، یورو، یوان و… را تا مقدار بسیار زیادی به زانو بزند؟

آیا فرد یا کشور قدرتمند دیگری پیدا شده و یا پشتوانه محکم و قویتری نسبت به بقیه دارد؟ شاید این بار قرار است پول ندیده را از ما بگیرند و منتظر باشند شعار بادآورده را باد میبرد سر دهیم. براستی بیت کوین چیست و چرا عده ای تمام تلاش خود را میکنند تا کسی سراغ آن نرود و عده ای دیگر مشتاق آن و نیز عده ای وجود آن را به عنوان یک ارز انکار میکنند؟ چه کسی راست میگوید و چه کسی دروغ؟ در این پست به مناسبت تولد بیت کوین درباره بیت کوین و از مزایا و معایب آن میگوییم. در پایان این پست نظر خود را با ما در میان بگذارید. تا پایان با ما همراه باشید.

امروز بیت کوین 11 ساله شد.

تاریخچه

31 اکتبر 2008 روزی بود که یک نرم افزار متن بازی با نام بیت کوین توسط شخص یا گروهی با نام ساتوشی ناکاماتومعرفی شد. در سال 2010 این فرد، بیت کوین را در اختیار چند عضو برجسته جامعه بیت کوین قرار داد. برنامه نویس آن شخصی به نام گاوین اندرسون است. تخمین زده می شود که ناکاموتو دارای یک میلیون بیت کوین است.

 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین همانند طلا که برای تجارت استفاده میشد و بعدها اسکناس های فعلی جایگزین شد نوعی پول به حساب میآید. بیت کوین نیز نوعی پول است که در بستر اینترنت به وجود می آید و میتوان به عنوان یک ارز، از آن در تجارت و خرید و فروش انواع کالاها استفاده کرد. میتوان گفت بیت کوین یک شبکه برای پرداخت‌های مستقیم و بدون واسطه است. عده ای بیت کوین را آینده پولهای دیجیتال و عده ای آن را آینده پول نامیده اند.

 

امروز بیت کوین 11 ساله شد.

چه کسی بیت کوین را کنترل می کند؟

در ابتدای نوشتن برنامه بیت کوین هدف گاوین آندرسون برنامه نویس تمرکززدایی شبکه بیت کوین بود. او گفته برنامه ی او به گونه ای عمل میکند که اگر روزی او فوت کند همچنان این ارز به صورت مستقل به وجود خودش ادامه میدهد! تمرکززادیی به این معنی که هیچ قدرتی درجهان نمیتواند آن را کنترل کند و در حال حاضر نیز تحت سلطه کسی نیست. و افراد براحتی میتوانند بر روی حساب خود کنترل کامل داشته باشند.

 

پشتوانه بیت کوین چیست؟

در حال حاضر هیچ ارزی دیجیتال و غیر دیجیتال پشتوانه ای ندارد. قبلا ارزها توسط بانک مرکزی پشتیبانی میشد اما بعد از لغو قراردادهای بین الملی در این خصوص در دهه هفتاد میلادی، سیستم ارزی شناور در دنیا رایج شد. پشتوانه هر ارزی میزان پذیرش آن توسط مردم است. بیت کوین بعنوان یک ارز شناور نیز چند سالی است که در بین مردم جا باز کرده است. علاوه براین بر خلاف ارزهای مرسوم و فیزیکی بیت کوین سیستم بسیار شفاف، پیشرفته، منظم، دقیق و از پیش تعیین شده ای برای خلق بیت کوین های جدید دارد.

 

 

با بیت کوین چه چیزی می توان خرید؟

همه چیز از مواد غذایی گرفته تا گرفتن بلیط هواپیما.. جالب است بدانید فرودگاه کانادا به تازگی خودپردازهای بیت کوین را در فرودگاه خود نصب کرده و مسافران باید تمامی خریدهای خود را از طریق بیت کوین انجام دهند.

 

 

ویژگی های بیت کوین

1- ناشناس بودن

این روزها بانک ها تقریبا همه چیز را درباره ی مشتریان خود شامل تاریخچه اعتبار، آدرس ها، شماره تلفن ها، روند دخل و خرج و نیز غیره را می دانند. با توجه به این که نیازی نیست کیف پول به هیچ گونه اطلاعات شناسایی شخصی مرتبط شود، این داستان در بیت کوین بسیار متفاوت است. در حالی که برخی از مردم نمی خواهند اموال آن ها به وسیله ی هیچ یک از مقامات کنترل و ردیابی شود، گروهی دیگر ممکن است استدلال کنند تجارت مواد مخدر، تروریسم، و سایر فعالیت های غیر قانونی و خطرناک با توجه به ویژگی ناشناس بودن بیت کوین، رشد و رونق پیدا می کند.

2- شفاف بودن

ناشناس بودن هویت دارندگان بیت کوین نسبی است، زیرا تراکنش های این ارز رمزپایه تنها زمانی انجام می گیرند که در پلت فرم بلاک چین ذخیره شده باشند. در تئوری، اگر آدرس کیف پول شما به طور عمومی مورد استفاده قرار گیرد، هر شخصی به وسیله ی مطالعه دفتر حساب بلاک چین، قادر است بگوید چه مقدار پول در آن قرار دارد. هر چند، ردیابی از آدرس بیت کوین به اشخاص هنوز هم تقریبا غیر ممکن است.
کسانی که تمایل دارند تراکنش هایشان ناشناس بماند، می توانند اقدامات لازم را برای گریز از رادار انجام دهند. کیف پول های متعددی وجود دارند که ابهام در تراکنش ها و امنیت شما را در اولویت قرار می دهند، اما ساده ترین کار، استفاده از چندین آدرس و عدم انتقال مقادیر عظیم پول تنها به یک آدرس بیت کوین می باشد.

3- سریع

شبکه بیت کوین پرداخت ها و انتقالات را تقریبا بلافاصله انجام می دهد و به طور معمول فقط چند دقیقه طول می کشد که در آن سوی دنیا شخص دیگری ارز را دریافت کند، در حالی که انجام چنین انتقالی در بانک ها می تواند چندین روز طول بکشد.

4- غیر قابل لغو

زمانی که بیت کوین را برای کسی انتقال می دهید، هیچ راهی برای لغو یا بازگرداندن آن وجود ندارد، مگر این که شخص دریافت کنند بخواهد بیت کوین را به شما بازگرداند. این یک تضمین برای دریافت و انتقال پرداخت است، به این معنی که شخصی که شما ارز را برای وی انتقال داده اید هرگز نمی تواند ادعا کند که انتقال برای وی انجام نشده است.

 

چطور می توان بیت کوین تهیه کرد؟

ساده ترین روش برای داشتن بیت کوین خرید آن است. این ارز رمزپایه را می توان از طریق انواع صرافی های موجود و در دسترس خریداری کرد و یا به طور مستقیم از طریق سایر اشخاص آن را خرید. جهت پرداخت می توان از پول نقد یا کارت های اعتباری استفاده کرد و یا حتی از طریق سایر ارزهای رمزنگاری و تبادل با بیت کوین، آن را تهیه کرد. اما برای اولین انتقال و دریافت بیت کوین شما به یک کیف پول نیاز خواهید داشت.

امروز بیت کوین 11 ساله شد.

 

 

نقاط قوت بیت کوین

 • آزادی
 • قابلیت انتقال و حمل بالا
 • قابلیت انتخاب مبلغ کمیسیون
 • بدون PCI
 • امنیت و کنترل
 • شفاف و بی طرف
 • نمی تواند جعل شود

 

 

نقاط ضعف بیت کوین

 • مسائل قانونی

موقعیت قانونی بیت کوین از کشوری تا کشور دیگر به شدت متفاوت است. در برخی کشورها، استفاده و معامله از طریق بیت کوین ترغیب می شود در حالی که در دیگر کشورها غیرقانونی و ممنوع اعلام شده است.

 • درجه ی به رسمیت شناختن

اگر چه بعضی از دولت های جهان هنوز هیچ قوانینی را در رابطه با بیت کوین وضع نکرده اند و حتی بعضی به طور کامل آن را ممنوع کرده اند، این ارز رمزپایه در کشورهای بسیاری به رسمیت شناخته شده و کاملا قانونی است.
اکثر تجارت ها اعم از بزرگ و کوچک همچنان به آن بی توجه هستند. تقریبا می توان گفت این که بخواهیم دیگر ارزها را رها کرده و منحصرا از بیت کوین استفاده کنیم، تقریبا غیرممکن است.

 • مفقودی کلیدها (رمز ها)

 • نوسانات

 • توسعه مداوم

 

آیا بیت کوین یک شبکه هرمی است؟

هاوارد مارکس، یک سرمایه گذار میلیاردر اخیرا اظهار کرد ارزهای دیجیتال چیزی جز شبکه های هرمی نیستند. او گفت موفقیت فعلی ارزهای رمزنگاری بر پایه هیچ چیزی جز تمایل مردم به بها دادن به چیزی که در واقع هیچ ارزشی فراتر از آنچه که مردم برای آن پرداخت نمی کنند، نیست.

 

تفاوت های بیت کوین در برابر ارزهای سنتی

 • عدم تمرکز.
 • بیت کوین نمی تواند جعلی و یا تقلبی باشد.
 • طول عمر.
 • پس از ارسال بیت کوین امکان بازگشت آن وجود ندارد.
 • عدم محدودیت.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *